Uroczystość Odpustowa

5 października 2025

Z okazji Święta Matki Bożej Różańcowej w kieleckiej Bazylice Katedralnej przeżywano Uroczystość Odpustową. Sumie przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Historię tego wyjątkowego święta przybliżył we wstępie proboszcz parafii. – W przebogatej historii naszej Bazyliki Katedralnej szczególne miejsce zajmuje kult Maryi związany z modlitwą różańcową. Od 1626 roku modlitwa ta nabiera w naszym mieście nowego dynamizmu wraz z powołaniem pierwszego bractwa arcyróżańcowego. Wkrótce należeli do niego niemal wszyscy mieszkańcy Kielc – wyjaśniał ks. Adam Kędzierski.

Obchodzone 7 października Święto Matki Bożej Różańcowej to także dzień odpustu w kieleckiej katedrze. – Tegoroczny odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej jest wyjątkowy. Przeżywamy go w roku jubileuszowym jako pielgrzymi nadziei. Nasza świątynia od 1171 roku jest nie tylko ozdobą tego wzgórza, ale przede wszystkim płonącą pochodnią nadziei, wskazującą kierunek naszego pielgrzymowania – mówił biskup Jan Piotrowski.

Uroczystości zakończyły się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową.

tekst za: emkielce.pl

Stale chcesz być święty - nie można inaczej -Człowiek wtedy największy,gdy przed Bogiem płacze.

ks. Jan Twardowski

Bazylika katedralna

Poznaj obecne i historyczne fakty

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Blisko 500 lat tradycji

Historia obrazu

Patronka Miasta

Kult Matki Bożej

Prośby i podziękowania


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
171 0.08269214630127