200-lecie śmierci Tadeusza Kościuszki

15 października 2017

Dziś podczas Mszy Świętej o godz. 11.00, wspominaliśmy 200. rocznicę śmierci narodowego bohatera i wielkiego patrioty - Tadeusza Kościuszki. Mszy Świętej przewodniczył Proboszcz naszej wspólnoty parafialnej, natomiast koncelebrował i homilię wygłosił pasjonat historii - ks. kan. Daniel Wojciechowski. W swojej homilii przypomniał życiorys Tadeusza Kościuszki, wszelkie zdarzenia którymi się wsławił oraz kontekst historyczny działań tego wielkiego bohatera. 

"(...) i my dziś tu w tej Katedrze się gromadzimy, by oddać część temu wielkiemu Polakowi oraz by nosić zawsze pamięć w sobie,  że musimy się jednoczyć wokół naszej ojczyzny. O wolność trzeba walczyć, wolności trzeba się nauczyć" - mówił Ks. Kan. Wojciechowski.

Ks. Proboszcz Adam Kędzierski na koniec Eucharystii podkreślił jak ważne jest to aby pamiętać o tych, którzy walczyli o naszą wolność. "Kto wspomni o nas, gdy my o bohaterach nie będziemy pamiętać?" - zapytał. 

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki (przy ulicy Kapitulnej), gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. 

 

 

Nie ma nic równie wielkiego jak Eucharystia. Gdyby Bóg miał coś cenniejszego - ofiarowałby nam to.

Św. Jan Maria Vianney

Bazylika katedralna

Poznaj obecne i historyczne fakty

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Blisko 500 lat tradycji

Historia obrazu

Patronka Miasta

Kult Matki Bożej

Prośby i podziękowania


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
171 0.073277950286865