Jak co roku w pierwszą niedzielę października, w naszej Bazylice obchodzony jest odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. Kult Matki Bożej, Patronki ówczesnej kolegiaty i Kielc, rozwinął się szeroko z chwilą założenia Arcybractwa Różańcowego. Na obszar obecnych ziem polskich zakładane przez zakon dominikanów konfraternie różańcowe dotarty w 4. ćwierci XV stulecia; niemal od początku miały one w kościołach własne kaplice lub też opiekowały się ołtarzami, w których umieszczano wizerunki Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Maryi wręczającej różaniec św. Dominikowi. Z biegiem lat nabożeństwo różańcowe tak się rozrosło, że w połowie XIX wieku przeniesiono uroczystość odpustową, którą od wieków odprawiano w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na pierwszą niedzielę października. Dziś kult Matki Bożej Różańcowej polega przede wszystkim na codziennej modlitwie różańcowej przed ołtarzem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.
Uroczystej Mszy Świętej z okazji odpustu przewodniczył ks. bp Jan Piotrowski. Wygłosił on również homilię, w której podkreślał jak ważna w życiu chrześcijanina jest modlitwa różańcowa. Przywołał on również postac św. Pauliny Jaricot, która zapoczątkowała tworzenie Róż Żywego Różańca. Mszę Świętą sprawowali również licznie zgromadzeni kapłani.
Wraz z uroczystościami odpustowymi połączone zostało święto wszystkich myśliwych - tzw. "Hubertus". Podczas Eucharystii przez wstawiennictwo ich patrona św. Huberta dziękowali Bogu za cały rok ich działalności. Podczas Mszy Świetej obecne były poczty sztandarowe kół łowieckich z całego województwa.
Mszy Świętej towarzyszyła orkiestra kół łowieckich i Chór Katedralny.
Podczas Mszy Świętych w dzisiejszą niedzielę odpustową Słowo Boże głosi ks. Michał Olejarczyk - profesor muzyki Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i Dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kielcach.
Więcej: