Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk przewodniczył Eucharystii w intencji żołnierzy walczących na Westerplatte. W kieleckiej katedrze zebrali się przedstawiciele władz, poczty sztandarowe kieleckich szkół i liczna młodzież.
- Modląc się, przemierzamy dziś szlak z Kielc na Westerplatte. Przetarła go już grupa cyklistów, którzy wyruszając na rowerach z Kielc i pokonując prawie 600 kilometrów, piątego września modlitwą i kwiatami oddali honor bohaterskim polskim żołnierzom. Prawie 50 procent załogi na Westerplatte stanowili żołnierze ziemi świętokrzyskiej – przypomniał w homilii biskup.
Zwrócił też uwagę na postać majora Henryka Sucharskiego, dowódcy obrony Westerplatte:
- Był siódmy września 1939 roku, godzina 10:45. Po tygodniowej walce major Henryk Sucharski nakazał przerwać ogień. Udał się w stronę Niemców. Dowódca niemiecki, generał Berhard, zachwycony męstwem Polaków, zasalutował przed majorem i pozwolił mu zachować przy sobie szablę. Podobno to był jedyny taki przypadek w czasie drugiej wojny światowej.
Kaznodzieja zaznaczył także, że pamięć o bohaterach buduje tożsamość społeczeństwa.
- Bohaterom należy się szacunek, pamięć i cześć. Jeżeli w społeczeństwie nie są szanowani bohaterowie, którzy oddali swoje życie z miłości za drugiego, po to by inni mogli żyć, rodzi się pytanie o przyszłość danego narodu. Gdy bohaterstwo, pamięć, miłość, honor i poświęcenie dla drugiego człowieka jest niszczone, to na jakich wartościach chcemy budować przyszłość i czym chcemy je zastąpić? Najczęściej zastępuje się je pseudobohaterami, celebrytami, nieprawością, kłamstwem, zamazywaniem prawdy, cwaniactwem, egoizmem, nieuczciwością. Może to być też jawna lub ukryta walka z tymi, którzy niosą do ludzi piękne wartości.
Wysłuchaj całej homilii: https://www.emkielce.pl/kosciol/biskup-marian-florczyk-bohaterom-westerplatte-nalezy-sie-szacunek-pamiec-i-czesc