Wspólnota kilku małżeństw przygotowująca się do założenia Kręgu we wspólnocie Domowego Kościoła zawierzyła się Jezusowi Zbawicielowi podczas Mszy św. o 14.30. Serdecznie dziękujemy za wspólne przebycie pierwszego etapu formacji tak małżonkom, jak i parze prowadzącej pilotaż. Życzymy, by Duch Święty umacniał w dalszej drodze duchowego rozwoju.
Poniżej kilka słów o wspólnocie, za które dziękujemy Annie i Lechowi:
Kościół Domowy
kształtowanie jednego ducha dwóch osób
Chcielibyśmy opowiedzieć Wam o Kościele Domowym, czyli wspólnocie rodzin kierowanej natchnieniem Świętej Rodziny i zaprosić Was do tego dzieła. Jest to oddolny ruch świeckich wiernych, który wyrósł z potrzeby serc małżeństw w czasach społecznego zamętu, wielu ogromnych tragedii w rodzinach - rozwodów, zdrad, porzuceń dzieci przez rodziców. W Domowym Kościele pary w związkach sakramentalnych przeżywają wspólnie formację duchową, jako radosny i świadomy proces osobistego dojrzewania i kształtowania osobowej relacji pary z Bogiem i relacji między małżonkami.
To tyle w teorii. Jakkolwiek trywialnie to zabrzmi, przebywanie ze sobą sprawia nam radość, którą obdarzamy przede wszystkim nasze dzieci, jak również wszystkich, z którymi mamy styczność w życiu. Nasze życie nie jest jednak usłane różami. Nie omijają nas życiowe trudy i zmagania z codziennością. Nieporozumienia, a nawet gwałtowne kłótnie, uszlachetniają nasz związek i pomagają nam dojrzeć, a to dlatego, że mamy silne wsparcie w Świętej Rodzinie.
OAZA - Wytchnienie dla rodzin
Domowy Kościół jest częścią Ruchu Światło-Życie, ale założenia formacyjne uzupełnia o szereg doświadczeń międzynarodowy ruch małżeństw katolickich Equipes Notre Dame (Wspólnoty Matki Najświętszej). Samodoskonalenie się małżeństwa we wspólnocie polega na odkrywaniu prawdy, że życie małżeńskie ze swoimi radościami i smutkami, dzięki łasce sakramentalnej jest prawdziwą, rzetelną i skuteczną drogą do świętości. Domowy Kościół służy pomocą w budowaniu jedności par małżeńskich, jednocześnie upewniając ich w przekonaniu, że w małżeńskich trudach nie pozostają sami.
W praktyce - BÓG w środku, a wokół my, małżonkowie
Spotykamy się raz w miesiącu, wraz z pozostałymi małżeństwami naszego kręgu. Zwykle w kręgach jest od czterech do sześciu małżeństw. W każdym spotkaniu uczestniczy nasz duchowy przewodnik - kapłan. Spotkanie rozpoczyna się przyjacielską dyskusją, dzięki której budujemy nasze relacje we wspólnocie i wymieniamy doświadczenia z ubiegłych tygodni. Następnie razem rozważamy Słowo Boże w świetle wskazanego tematu bądź okresu liturgicznego i analizujemy zagadnienia przekazane w formule skierowanej do kręgów rodzin. Na koniec – wspólna modlitwa i błogosławieństwo. Każdy krąg prowadzi spotkanie w swoim indywidualnym i niepowtarzalnym rytmie, każdy żyje temperamentem małżeństw, które go tworzą.
Misja zbawienie – codzienne wysiłki
Obecność w Domowym Kościele nie ogranicza się do comiesięcznych zgromadzeń. Codziennie staramy się realizować zobowiązania wspólnoty małżeństw poprzez: modlitwę osobistą, modlitwę małżeńską, modlitwę rodzinną, dialog małżeński, a także uczestniczyć w organizowanych rekolekcjach i czerpać ze Słowa Bożego. To wszystko jest drogą do samodoskonalenia, ale również do odkrycia radości ze służby bliźniemu. Naszym pierwszym i zasadniczym miejscem posługi jest rodzina, małżeństwo, ale angażujemy się też w życie parafii, diecezji i działamy społecznie. W Domowym Kościele uczymy się świadomości, że MY małżonkowie, idziemy przez życie do Boga RAZEM, od początku do końca. Nie rywalizujemy ze sobą, nie wyprzedzamy się, ale pomagamy sobie w wzrastaniu.