– Niech nasza pamięć będzie najtrwalszym pomnikiem o tych pięknych bohaterskich czynach i tych, którzy oddali swoje życie dla Ojczyzny – powiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas uroczystej Eucharystii, która rozpoczęła obchody 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Mszę świętą z biskupem koncelebrowali ks. Jacek Kopeć, kapelan Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej, który przywitał zebranych.
– Tysiące często bardzo młodych ludzi, walcząc z okupantem niemieckim i sowieckim wypełniło słowa przysięgi aż do końca. Pragniemy dziś złożyć Bogu dziękczynienie za wszystkich żołnierzy Armii Krajowej, za przykład ich ofiary i życia poświęconego Ojczyźnie. Módlmy się, aby i dzisiaj nie zabrakło tych, którzy pielęgnują szlachetne ideały służby Bogu i Ojczyźnie oraz aby Pan Bóg zachował nasze czasy od nieszczęścia wojny.
W swojej homilii biskup Jan Piotrowski zwrócił uwagę, że obchodzona rocznica zbiega się w czasie ze świętem świętych Cyryla i Metodego, misjonarzy Europy
– Każda misja, czyli specjalne zadanie, ma swój określony cel i czas, a tym samym rodzi nadzieję na lepszą przyszłość. 80 lat temu, z ówczesnych doświadczeń zbrojnych, wojskowych i patriotycznych Związku Walki Zbrojnej zrodziło się coś bardziej dojrzałego w walce z okupantem. Z ducha patriotycznego Polaków rodził się nowy zryw, przychodził czas i możliwość zaangażowania się wszystkich Polaków do walki z Niemcami i Sowietami. Mamy świadomość, że prawdziwa odwaga nie rodzi się z brawury, ale jedynie z mocy i hartu ducha, a także z wierności największym wartościom patriotycznym, jakimi są Bóg, Honor i Ojczyzna – podkreślił.
Hierarcha przypomniał także, jakie cele stawiała sobie Armia Krajowa
– Była to słuszna walka o słuszność Polskiego narodu, o jego ziemię i przyszłość obywateli. Żywe było przekonanie, że już nigdy nikt z kart historii Polski i narodu polskiego nie wymaże jego sukcesów, nadziei i miłości do Ojczyzny, naznaczonej w ciągu jej dziejów drogocennymi diamentami narodowych powstań i ogromnego wysiłku jego odbudowy w okresie międzywojennym po blisko 130 latach niewoli. Niestety, pomimo bohaterstwa żołnierzy blisko dwumilionowej Armii Krajowej oraz ich niezliczonych ofiar, przyszłość okazała się zdecydowanie inna. – zauważył.
Wysłuchaj całej homilii: https://www.emkielce.pl/kosciol/biskup-jan-piotrowski-nasza-pamiec-niech-bedzie-najtrwalszym-pomnikiem