Każdego roku, na obchody Triduum Paschalnego w kościołach budowane są dwie charakterystyczne dekoracje - Ciemnica i Grób Pański.
W tym roku w Bazylice Katedralnej „Ciemnica” utrzymana jest w klimacie surowości miejsca i osamotnienia Chrystusa. Czerń ma symbolizować więzienie, do którego został wtrącony pojmany Jezus, a umieszczenie wyjątkowej figury Jezusa pojmanego na wysokiej kolumnie ma symbolizować jego osamotnienie i niedostępność. Rozrzucone palmy na czerwonej tkaninie mają ukazywać męczeństwo Chrystusa.
Patrząc na dzisiejszy świat, nie jesteśmy pewni jutra. Wojny i niepokój na świecie powodują w nas narastanie strachu. Jedyna nadzieja jest w Chrystusie tym, który przekazał:
"To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat»".
J 16, 33
Taką właśnie nadzieją przemawia do nas dekoracja Grobu Pańskiego.
Przy śmierci Jezusa zasłona przybytku rozrywa się na dwie części. Taką zasłonę widzimy na dekoracji. Oznacza to, jak mówił św. Augustyn, że łaska Boża jest dostępna dla wszystkich. Należy jedynie zwrócić się do Chrystusa. Kotara przybytku widziana była także jako zasłona, za którą skrywa się Bóg, a która opada z chwilą śmierci Chrystusa, dzięki czemu zbawienie staje się możliwe, Dlatego w samym centrum stoi monstrancja z Najświętszym Sakramentem okryta welonem. W dzień Zmartwychwstania w tym właśnie miejscu ukaże się Chrystus Zmartwychwstały. Bluszcz wijący się po ścianach symbolizuje przywiązanie człowieka do Boga i dozgonną miłość, natomiast jego zielone liście - nowe życie w Chrystusie. Przewaga białego koloru w tle ma dawać nadzieję, a biała róża u stóp Grobu, naszą miłość wobec Chrystusa - naszego Pana i Zbawiciela.